„Életmentő” kutatási eredmények a PTE TTK Kémiai Intézetben

2021. június 28., 12:25

Súlyos, rossz prognózisú betegségekre történő terápia kifejlesztését tűzte ki célul az a kutatócsoport, melyben biztató eredményeket értek el a Kémiai Intézet munkatársainak közreműködésével. A kutatás vezetője, Dr. Kollár László, a Szervetlen Kémia Tanszék egyetemi tanára.

Dr. Kollár László

Befejeződött a Pécsi Tudományegyetem 1,275 milliárd forint költségvetésű gyógyszerfejlesztési K+F projektje, amelynek keretében a kutatók szeptikus sokkra, keringési rendszerre és gyulladásos folyamatokra ható kismolekulák szintézisét és részletes vizsgálatát tűzték ki célul.

A PTE biokémikus, orvos és kémikus kutatói – a Pannon Egyetemmel, mint konzorciumi partnerrel – a projekt keretében a sejt energiatermelésének központját, a mitokondriumot vizsgálták. A mitokondrium számos akut és krónikus betegség kialakulásában és progressziójában játszik kiemelt szerepet. A mitokondrium károsodása az eredeti okoktól függetlenül beindíthat egy olyan halálos ciklust, melynek során a folyamat a sejt elpusztulásához és a beteg halálához vezethet.

Mivel jelenleg nagyon kevés mitokondriális támadáspontú gyógyszerrel rendelkezünk, a molekuláris célpontok molekuláris biológia, genomika segítségével történő azonosítása után a szintetikus kémia nagyhatékonyságú eszközeinek felhasználásával új vegyületeket állítunk elő. Az elért eredmények alapján esélyt látunk arra, hogy ezen új származékok, valamint természetes vegyületek széleskörű vizsgálatát követően gyógyszerfejlesztésre kerülhessen sor.

Professzor Úrnak és munkatársainak az elért eredményekhez szívből gratulálunk és további szakmai sikereket kívánunk!

Forrás: UnivPécs